Povídání
Jsme z jižní Moravy, zabýváme se ozvučováním a osvětlením kulturních a firemních akcí.
Proč zrovna Zvuk jinak?
Protože zvuk-jinak vyjadřuje naší vnitřní filozofii. Ta spočívá ve snaze přinést posluchači zvukový zážitek lahodící jeho uchu a zároveň co nejvíce naplnit představu umělců o zvukové prezentaci souboru. Jsme přesvědčeni o tom, že živá hudba dokáže volbou správných zvukových frekvencí potěšit tělo i ducha, a přesně o to se snažíme.
V čem to spočívá?
Lidské ucho má mechanismus na ochranu sluchu a je schopno si samo na základě frekvencí nižších středů (150-400Hz) stáhnout hlasitost a tím se chránit. Z tohoto důvodu klademe na tyto frekvence velký důraz, abychom správnou aparaturou a jejím seřízením sluch posluchačů chránili. Což je nelehký úkol
Jakou aparaturou toho lze dosáhnout?
Jsou v podstatě dvě možnosti, buď lze využít směrových reproboxů, které dokážou směrovat zvuk již od 150Hz, např. Experience MAX 4 nebo 2,26m vysoká array (cca 8modulů a více).
Jaká je realita?
Trend dnešní doby jde proti vhodné technice, především z úsporných důvodů. Na malých a středních akcích se často požívají reprobedny, které nejsou schopné dodat bezpěčné a uchu lahodící frekvence. Buď se používají přímo-vyzařující reproboxy nebo line-array v malém množství, kde výška array je pod 2,26m . A v těchto případech přestává fungovat ochranný mechanismus ucha efektivně, posluchači může po koncertě hučet v hlavě, nebo si v horším případě přivodí trvalé poškození sluchu ve formě pískání (tinitus). Pro tyto případy se lze chránit použitím špuntů do uší, nebo mušlovým chráničem sluchu, ale proto na koncerty nechodíme, že?
Doporučujeme se podívat na video